- Home
- Kolarstwo
- Odzież rowerowa i buty
- Okulary rowerowe
Okulary rowerowe i gogle – Dobrze wyglądać i być jednocześnie chronionym
Niezawodne okulary rowerowe należą do każdego solidnego wyposażenia podstawowego. Jest to tym ważniejsze, jeśli podczas jazdy na rowerze owady wlatywały Ci już do oczu lub kurz i wiatr podczas jazdy doprowadzały Cię do łez. A szczególnie w jasnej porze roku okulary przeciwsłoneczne rowerowe są niezbędne. Czy to na rowerze szosowym, MTB, trekkingowym czy miejskim – odpowiednie okulary rowerowe chronią podczas wszystkich rodzajów aktywności rowerowej. Poniżej przedstawiliśmy Ci kompleksowo, jakie rodzaje okularów rowerowych istnieją. Czytaj więcej
Dlaczego okulary rowerowe są tak przydatne?
Czy należysz do wybranej mniejszości, której nigdy nie wleciała mucha do oka? W takim razie wielkie gratulacje, bo małe muszki, kamyki, wirujący kurz, brud i pyłki zawsze zdołają wylądować w Twoich oczach podczas jazdy na rowerze – czasem bardziej, czasem mniej boleśnie, lecz w każdym razie zawsze nieprzyjemnie. Jakby tego było mało, wiatr, deszcz i agresywne promienie UV również wpływają na wrażliwą spojówkę oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze są zatem niezbędne – i nie ma znaczenia, czy jeździsz na rowerze szosowym, górskim, turystycznym czy miejskim.
Okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze zapewniają niezawodną ochronę przed wiatrem, owadami i promieniami UV! Jednak czynnik ochronny nie jest jedynym powodem, dla którego okulary rowerowe są niezbędnym elementem stroju rowerowego każdego rowerzysty. Odpowiednie soczewki pomagają również oczom szybko dostosować się do zmieniającej się widoczności i warunków oświetleniowych. Zapewnia to również bezpieczeństwo na drodze i poza nią.
I wreszcie, co nie mniej ważne, oprócz funkcjonalnego zastosowania, rowerowe okulary przeciwsłoneczne są stylowym modnym dodatkiem. Wynika to w dużej mierze z nowoczesnych wzorów i kolorów, których producenci używają, aby nadążyć za najnowszymi trendami w modzie. Dzięki temu możesz nie tylko widzieć dobrze i wyraźnie podczas jazdy na rowerze, lecz także świetnie wyglądać.
Jakie są rodzaje okularów rowerowych?
Niezależnie od współczynnika ochrony i stylu, istnieje wiele różnych rodzajów rowerowych okularów przeciwsłonecznych. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze kategorie w naszej ofercie okularów. Jednak ze względu na dużą liczbę producentów i modeli istnieje również wiele modeli, które „wypadają między kategoriami”.
Klasyczne rowerowe okulary przeciwsłoneczne
Klasyczne okulary rowerowe są podobne kształtem do innych okularów sportowych, takich jak te zakładane podczas biegania lub jazdy na nartach. Charakteryzują się lekką i elastyczną ramką z tworzywa sztucznego, wysokiej jakości soczewkami sportowymi i otworami wentylacyjnymi. Te gogle rowerowe są dostępne z oprawkami lub w wersji bezramkowej. Nadają się do szerokiej gamy przygód rowerowych – od wycieczek na rowerach elektrycznych po zawody na rowerach szosowych. W naszym asortymencie posiadamy również odpowiednie serie specjalistyczne: tutaj znajdziesz okulary do rowerów szosowych oraz okulary do rowerów górskich.
Gogle trailowe
Jeśli lubisz jazdę w bike parku lub enduro, Twoje oczy potrzebują dodatkowej ochrony. Z tego powodu podczas uprawiania tych dyscyplin używa się takich gogli, jak te używane do jazdy na nartach. Okulary te nie tylko chronią dużą część twarzy przed lecącymi kamieniami, lecz także zapewniają lepszą ochronę w razie upadku.
Fotochromowe okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze
Coraz większą popularnością cieszą się okulary z tzw. soczewkami fotochromowymi lub fotochromatycznymi. Reagują one na światło UV lub światło widzialne i dostosowują swój odcień w zależności od intensywności światła. Gdy natężenie światła jest wyższe, soczewki w tych okularach przyciemniają się automatycznie. Jeśli natężenie światła zmniejszy się, szyby ponownie staną się jaśniejsze. Ponieważ wszystko to dzieje się w ciągu kilku sekund, zawsze masz idealny odcień – niezależnie od tego, czy znajdujesz się w otwartej przestrzeni, czy w lesie.
Okulary rowerowe z wymiennymi soczewkami
Podczas gdy soczewki fotochromatyczne występują głównie w wysokim segmencie cenowym, tańszą opcją są okulary rowerowe z wymiennymi soczewkami. Modele te oferują kilka soczewek, które można zmieniać przed lub w trakcie jazdy w zależności od pogody. Większość producentów oferuje soczewki fotochromatyczne w trzech kolorach: ciemne do bardzo jasnych warunków oświetleniowych, pomarańczowe na mgłę i pochmurnej pogody oraz przezroczyste do jazdy w deszczu.
Rowerowe okulary przeciwsłoneczne na receptę
Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, możesz wybrać okulary rowerowe na receptę z bezpośrednimi soczewkami lub okulary rowerowe z klipsami. Zaletą bezpośredniej szyby jest to, że masz najszersze możliwe pole widzenia, co jest bardziej komfortowe, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy. Istnieją również rowerowe okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi, które pomagają na przykład odczytać dane dotyczące jazdy z komputera rowerowego lub telefonu komórkowego.
Okulary rowerowe – jakie są właściwości dobrych okularów rowerowych?
Czy chcesz, aby Twoje przyszłe przejażdżki były bezpieczne i maksymalnie stylowe? W takim razie z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć wysokiej jakości rowerowe okulary przeciwsłoneczne dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i pożądanego celu. Poniżej podsumowaliśmy właściwości, którymi charakteryzują się dobre okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze. Niezależnie od tego, czy są to proste okulary rowerowe, czy w pełni zamknięte gogle – okulary rowerowe dla mężczyzn i kobiet muszą spełniać szereg właściwości, aby zapewnić nie tylko przyjemność z jazdy, lecz także bezpieczeństwo.
Ochrona soczewek przed promieniowaniem UV
Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna w przypadku okularów sportowych – dotyczy to również okularów rowerowych. Soczewki z ochroną UV zapewniają doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i chronią oczy w słoneczne dni. W zależności od okularów rowerowych, blokują one całe pełne spektrum UV, w tym długości fal UVA, UVB i UV400.
Wydajność przyciemniania obiektywów
Okulary przeciwsłoneczne chronią przed jasnym światłem. I to zadanie jest prawdopodobnie najważniejszą częścią rowerowych okularów przeciwsłonecznych. W zależności od pogody istnieją różne rodzaje okularów o różnej mocy przyciemniania. Zasadniczo jasność lub przyciemnienie okularów sportowych dzieli się na pięć kategorii:
Poziom ochrony 0 | 0% do 20% Absorpcja |
Soczewki przezroczyste | Doskonałe na mocno zachmurzone lub deszczowe dni |
Poziom ochrony 1 | 20% do 38% Absorpcja |
Soczewki na normalne zachmurzone niebo | |
Poziom ochrony 2 | 38% do 82% Absorpcja |
Klasyczne okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze | Idealne na dni ze słonecznymi i zmiennych warunkach |
Poziom ochrony 3 | 82% do 92% Absorpcja 82% |
Okulary rowerowe z ciemnymi soczewkami | Idealne na bardzo jasne dni lub treningi w słoneczny zimowy dzień |
Poziom ochrony 4 | 92% do 97% Absorpcja |
Okulary przeciwsłoneczne w tej kategorii nadają się na wycieczki na lodowiec, ale nie do ruchu drogowego |
Odcień i kolor soczewki – różne odcienie do jazdy na rowerze
Aby zapewnić optymalną ochronę oczu o każdej porze dnia i wyraźne widzenie, soczewki do okularów rowerowych są dostępne w różnych odcieniach. W zależności od warunków świetlnych można uzyskać optymalną widoczność
- Żółte soczewki pomagają we mgle, przy zachmurzonym niebie lub przy rozproszonym świetle.
- Okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze z soczewkami o intensywnym kolorze, brązowymi lub czerwonawymi, są doskonałym towarzyszem na co dzień.
- Niebieskie soczewki zapewniają silny kontrast i gwarantują, że utrzymasz się na kursie w górach lub zimą.
- Okulary rowerowe z przezroczystymi soczewkami są przydatne w pochmurnych warunkach lub wieczorem, ponieważ chronią oczy przed kurzem, zwierzętami itp.
Wentylacja i powłoka przeciwmgielna
Dobra wentylacja zapewnia właściwą równowagę między komfortem a bezpieczeństwem podczas szybkich zjazdów lub spoconych górskich etapów. Szczeliny wentylacyjne lub wentylacja z filtrem piankowym umożliwiają cyrkulację powietrza, co minimalizuje zaparowanie szkieł lub soczewek, a także przepływ powietrza przy dużych prędkościach. Niektóre nowoczesne okulary rowerowe mają specjalną powłokę przeciwmgielną, która zapewnia doskonałą widoczność. Jest to szczególnie korzystne w gorące i wilgotne dni.
Wymienne i fotochromowe okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze
Jeśli chcesz elastycznie dostosować kolor soczewek swoich okularów rowerowych do warunków świetlnych i pogodowych, praktyczną alternatywą są okulary z wymiennymi lub fotochromowymi soczewkami fotochromowymi. Kolejna zaleta: jeśli soczewki okularów przeciwsłonecznych do jazdy na rowerze ulegną uszkodzeniu, można je łatwo wymienić.
Materiał soczewek i ramki
Aby zapobiec urazom oczu w razie upadku, większość producentów okularów rowerowych stosuje nietłukący się i odporny na pęknięcia plastik (poliwęglan). Miękki, antypoślizgowy materiał zauszników zapewnia bezpieczne dopasowanie okularów, dzięki czemu nie rozpraszają one niepotrzebnie uwagi użytkownika. Twarda warstwa na soczewkach zapobiega również ich zarysowaniu.
Elastyczność okularów rowerowych
Niektóre okulary rowerowe mają odkształcalne lub regulowane zauszniki lub paski. Pozwala to jeszcze lepiej dopasować okulary do kształtu głowy i zwiększyć komfort. Wielowarstwowa wyściółka z pianki sprawia, że okulary MTB są miękkie i wygodne w noszeniu.
Wygoda rowerowych okularów przeciwsłonecznych
Wearing comfort plays a decisive role for good cycling goggles. Cycling glass should therefore be lightweight and, above all, fit. When buying, you should therefore make sure that the glasses fit comfortably and do not slip back and forth, but still fit snugly on your head without pinching. So that you can be sure that you are choosing the right one and that they don't pinch or wobble, you can carry out two simple tests:
- Put on your cycling sunglasses, tilt your head downwards and wiggle your head back and forth
- If the glasses slip, they are too big
- You know the glasses are too small when your eyelashes touch the lenses
Porady zakupowe – znajdź odpowiednie dla siebie rowerowe okulary przeciwsłoneczne
Czy chciałbyś, aby Twoje przyszłe przejażdżki były bezpieczne i maksymalnie stylowe? W takim razie z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć wysokiej jakości rowerowe okulary przeciwsłoneczne dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i pożądanego celu.
- W jakich sytuacjach potrzebujesz rowerowych okularów przeciwsłonecznych? Na przykład na wycieczki na rowerze elektrycznym zalecamy klasyczne okulary rowerowe. W przypadku zjazdów muszą to być okulary trailowe.
- Jakie właściwości powinny mieć okulary rowerowe? Szukasz okularów z soczewkami fotochromowymi? A może chcesz kupić rowerowe okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi?
- Jaki przedział cenowy powinien mieć wybrany przez Ciebie model? Uwaga: Pożądane właściwości wpływają na cenę. Im więcej okulary potrafią, tym będą droższe.
- Jaki design powinny mieć okulary?
Jakie modele okularów kolarskich noszą zawodowi kolarze?
Często zadawane jest nam to pytanie. Profesjonalny peleton obejmuje obecnie kolarskie okulary przeciwsłoneczne takich marek jak Uvex, 100%, Alpina, Bollé, Julbo i Oakley.
Podsumowanie – idealne okulary rowerowe na kolejną przejażdżkę rowerową
Lekkie, nietłukące, odporne na zarysowania, z ochroną UV i odcieniem dostosowanym do warunków oświetleniowych. Do tego bezpieczne dopasowanie, wysoki komfort noszenia, szerokie pole widzenia i stylowy wygląd. Wszystko to sprawia, że jest to idealna para rowerowych okularów przeciwsłonecznych. Dostępne są okulary rowerowe dla wszystkich dyscyplin, okulary rowerowe dla kobiet (damskie okulary rowerowe), okulary rowerowe dla mężczyzn (męskie okulary rowerowe), okulary na receptę i okulary rowerowe z wymiennymi soczewkami. Tutaj dowiesz się, jak znaleźć swoje ulubione okulary i co należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie. W naszym sklepie zawsze znajdziesz duży wybór odpowiednich modeli. Dzięki temu wkrótce będziesz mógł jeździć na rowerze po lasach, łąkach i górach z najlepszą widocznością.