Ponad 800 marek
800 000 aktywnych klientów
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
Filtr

Jazda na rowerze ze smartfonem – Uchwyty na telefon do Twojego roweru

Jako pomocnik w razie awarii, rozwiązanie nawigacyjne czy sposób na słuchanie muzyki w drodze – smartfon stał się nieodłącznym towarzyszem w naszej codzienności. Od dawna dotyczy to również jazdy na rowerze – niezależnie od tego, czy wybierasz się na wycieczkę, czy uprawiasz sport, telefon zawsze masz przy sobie. Nic więc dziwnego, że specjalne uchwyty rowerowe na telefon zyskują coraz większą popularność. Ale na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czym różnią się liczne modele dostępne na rynku? Tego wszystkiego dowiesz się tutaj, na stronie BIKE24. Czytaj więcej

Segreguj według Popularności

Smartfon w codziennym życiu rowerzysty

Według aktualnych danych z badań rynkowych, w Wielkiej Brytanii ze smartfonów korzysta około 62,3 miliona osób. W grupach wiekowych od 16 do 55 lat korzystanie z urządzeń mobilnych wynosi ponad 90%. Podobnie wygląda sytuacja w większości innych krajów europejskich. Według szacunków, obecnie na całym kontynencie smartfona posiada około 485 milionów osób, a trend ten gwałtownie rośnie. Biorąc pod uwagę te liczby, nie jest przypadkiem, że telefon komórkowy jest obecnie nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Na wyświetlaczu pojawiają się najnowsze wiadomości za pośrednictwem powiadomień push, można wygodnie edytować wiadomości e-mail w podróży, a także udostępniać zdjęcia znajomym w ciągu kilku sekund. Nic więc dziwnego, że telefon komórkowy od dawna jest stałym towarzyszem również podczas jazdy na rowerze.

Smartfon oferuje rowerzystom wiele różnych funkcji. Służy na przykład jako pomoc drogowa, gdy trzeba znaleźć najbliższy warsztat; jako system nawigacji, aby znaleźć najlepszą trasę na weekendową wycieczkę z rodziną; lub po prostu do słuchania muzyki lub podcastów na długich trasach. Sportowcy używają teraz nawet swoich urządzeń mobilnych do treningu. Dzięki odpowiednim aplikacjom, smartfon staje się wirtualnym kolektorem danych i może stanowić świetne uzupełnienie komputera rowerowego GPS. To jednak nie wszystko: niektórzy producenci rowerów elektrycznych integrują teraz smartfony ze swoimi systemami. Dedykowane aplikacje zapewniają użytkownikowi stały przegląd aktualnego stanu silnika elektrycznego. Pomagają również w utrzymaniu systemów na bieżąco dzięki funkcji aktualizacji. W niektórych przypadkach służą one nawet jako narzędzie do analizy błędów.

Zalety uchwytu na telefon na rowerze

Smartfony to praktyczni towarzysze podczas jazdy na rowerze – lecz nawet najlepsze funkcje są bezużyteczne, jeśli nie możesz mieć telefonu na oku, gdy jesteś poza domem. W końcu chcesz móc cieszyć się krajobrazem podczas jazdy na rowerze bez konieczności ciągłego zatrzymywania się i szukania telefonu komórkowego w kieszeni kurtki. Kwestia bezpieczeństwa również komplikuje korzystanie ze smartfona podczas jazdy na rowerze. Należy pamiętać o tym, że rowerzysta pozostaje normalnym użytkownikiem drogi i nie może pozwolić sobie na rozpraszanie się rzeczami dziejącymi się w wirtualnym świecie.

W tym miejscu do gry wkraczają tak zwane uchwyty na telefon komórkowy. Na kierownicy, wsporniku kierownicy lub ramie – uchwyty na telefon do rowerów sprawiają, że telefon komórkowy jest zawsze pod ręką. Zapewniają również solidne mocowanie smartfona, dzięki czemu jest on bezpieczny podczas jazdy. Nie bez powodu uchwyty na telefony komórkowe są obecnie jednym z najpopularniejszych produktów w sektorze akcesoriów rowerowych. Generalnie zaleca się używanie uchwytu na telefon komórkowy podczas korzystania ze smartfona na rowerze. Zasadniczo istnieją cztery rodzaje uchwytów na telefon komórkowy: otwarty uchwyt na telefon, zamknięty uchwyt na telefon, torba na ramę i uchwyt na telefon z baterią.

Uchwyt na telefon na rower – który jest odpowiedni dla mnie?

Otwarty uchwyt na telefon to najprostszy wariant uchwytu na smartfona do roweru. Zdobywa punkty dzięki swojej niewielkiej wadze, a także jest bardzo łatwy do przymocowania do roweru. Zazwyczaj wykorzystuje silikonowe paski, aby utrzymać urządzenie mobilne we właściwym miejscu. W wielu modelach sam uchwyt jest również przymocowany do kierownicy za pomocą silikonowych pasków. Zaletą tej konstrukcji jest to, że można ją szybko zamontować i zdjąć, jeśli chcesz zdjąć na chwilę telefon z roweru. Z drugiej strony, nie zapewnia on tak dobrej ochrony smartfona, jak w przypadku innych uchwytów, takich jak zamknięty uchwyt na telefon komórkowy.

Zamknięte uchwyty do telefonów komórkowych na rower stanowią drugą dużą grupę produktów w naszym przeglądzie. Tutaj smartfon jest umieszczony w odpowiednim pokrowcu, dzięki czemu jest chroniony przed deszczem, wiatrem i warunkami atmosferycznymi. I co najważniejsze: pomimo osłony ochronnej w większości modeli uchwytów na telefon montowanych na kierownicy nadal działa funkcja dotykowa wyświetlacza. Dzięki temu można nadal korzystać ze smartfona przez folię ochronną. Tak więc w dalszym ciągu tak samo dobrze działa scrollowanie, otwieranie aplikacji, pisanie na klawiaturze ekranowej i korzystanie z innych funkcji dotykowych. Zamknięte uchwyty na telefony komórkowe są zwykle nieco większe niż modele otwarte ze względu na ich osłonę. Wiele produktów posiada jednak dodatkowe funkcje, takie jak amortyzacja. Zapewnia dodatkową ochronę smartfona, zwłaszcza podczas jazdy po wybojach.

Trzecią dużą grupą produktów w obszarze uchwytów rowerowych do telefonów komórkowych są torby na ramę. Są to małe torby, takie jak te używane do bikepackingu. Specyficzną cechą tych toreb jest to, że mają dodatkową przegrodę, która jest specjalnie zaprojektowana na telefon komórkowy. Dlatego też torby te często mają przezroczystą folię na górze. Wyświetlacz pozostaje widoczny i nadal można korzystać z telefonu za pomocą funkcji dotykowej. Torby na ramę do telefonów komórkowych są, jak sama nazwa wskazuje, zwykle montowane na ramie – na przykład na górnej rurze. Podobnie jak zamknięte uchwyty na telefon komórkowy, torby z ramką chronią telefon komórkowy przed deszczem i warunkami atmosferycznymi. Ponadto w torbie znajduje się dodatkowe miejsce do przechowywania innych przedmiotów osobistych, takich jak klucze do domu, gotówka lub karta kredytowa.

Czwartą i ostatnią grupą uchwytów rowerowych na telefon komórkowy są tak zwane etui na telefon komórkowy z funkcją baterii. Produkty te posiadają powerbank zintegrowany bezpośrednio z uchwytem telefonu komórkowego na rower. Zwiększają żywotność baterii smartfona, a tym samym wydłużają czas jego użytkowania podczas wycieczek. Niektóre modele umożliwiają również korzystanie z zewnętrznego powerbanku, który można również zamontować na rowerze za pomocą uchwytu.

Uchwyty rowerowe na telefon – cechy, na które należy zwrócić uwagę

Ponieważ uchwyty nie są produkowane bezpośrednio przez producentów smartfonów, w wielu przypadkach mogą być używane z różnymi markami i modelami smartfonów. Tak więc nie wszystkie uchwyty na telefon komórkowy są takie same – fakt ten dotyczy również funkcjonalności różnych modeli. Wyróżnia się cztery kluczowe punkty, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Warto przyjrzeć się opcjom montażu, rozmiarowi i elastyczności uchwytu. Istotnymi czynnikami decydującymi o zakupie mogą być również odpowiednie funkcje oferowane przez uchwyty rowerowe na telefon komórkowy oraz ich główna funkcja.

Opcje montażu odnoszą się do jego umieszczenia na kierownicy, wsporniku kierownicy lub ramie. Wysokiej jakości modele można precyzyjnie dopasować do indywidualnego zacisku i średnicy rury roweru. Jest to szczególnie ważne, ponieważ smartfon powinien być zawsze stabilnie zamocowany na kierownicy. Dotyczy to zarówno jazdy po wyboistym bruku w mieście, jak i eksploracji kamienistego szlaku na rowerze gravelowym.

Decydującą rolę przy zakupie odgrywa również rozmiar uchwytu na kierownicę do telefonu komórkowego. Wreszcie, zróżnicowane są wymiary współczesnych smartfonów. Sam iPhone firmy Apple ma przekątną od 4,7" (iPhone SE) do 6,7" (iPhone 13). W związku z tym gama uchwytów na telefony komórkowe obejmuje z jednej strony modele dostosowane do konkretnych rozmiarów telefonów, z drugiej natomiast wielofunkcyjne modele dla szeregu bardzo różnych smartfonów. Aby znaleźć wymiary ekranu smartfona w calach, zalecamy wyszukanie konkretnego modelu w Internecie. Wymiary telefonu można również szybko znaleźć na stronie internetowej producenta smartfona.

Dla niektórych użytkowników decydująca jest również elastyczność uchwytu na telefon komórkowy. Odnosi się to do zakresu, w jakim można przesunąć zamontowany na stałe uchwyt lub po prostu wyjąć smartfon. Na przykład niektóre aplikacje wymagają ekranu poziomego. Przydaje się wtedy możliwość obrócenia telefonu o 90 stopni. Wiele osób oczekuje nawet opcji obrotu o 360 stopni, która zapewni im pełną elastyczność podczas korzystania ze smartfona. W tym kontekście ważne jest również szybkie i łatwe wyjmowanie smartfona. Każdy z nas chce mieć od czasu do czasu możliwość spontanicznego zatrzymania się i zrobienia zdjęcia widoku z trasy. Albo wstąpić do najbliższego supermarketu na szybkie zakupy. Szybkie i łatwe zdejmowanie telefonu komórkowego z uchwytu znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia.

Bardzo ważnym aspektem dla wielu klientów w tym kontekście jest również dostępność pokrowca na telefon komórkowy. Ważnym kryterium zakupu może być na przykład niezajmowanie przez uchwyt na telefon komórkowy otworów na złącza, dzięki czemu można z nich swobodnie korzystać. Klienci często pytają również o możliwość ładowania smartfona w ruchu, nawet z założonym pokrowcem. Dobrą wiadomością jest to, że w przypadku większości nowoczesnych modeli etui jest zaprojektowane w sposób umożliwiający korzystanie z telefonu komórkowego w dowolnym momencie. Połączenia są więc niemal zawsze dostępne. Nadal mogą pojawić się trudności: uniwersalne mocowania nie zawsze idealnie pokrywają każdy model, pomimo ich uniwersalnego charakteru. Przed zakupem należy zatem dokładnie sprawdzić, czy dany uchwyt jest również zalecany dla danego modelu telefonu komórkowego.

Ponadto kluczowe znaczenie mają również specyficzne cechy rowerowych etui na telefony komórkowe. Jedną z takich funkcji jest na przykład funkcja dotykowa zamkniętego uchwytu. Należy również wspomnieć o właściwościach amortyzujących uchwytu. Producenci wbudowują w takie modele specjalne amortyzatory, które chronią smartfon nawet podczas bardzo wyboistej jazdy. Niektóre uchwyty oferują również funkcje ładowarki, które umożliwiają ładowanie smartfona podczas jazdy na rowerze, a tym samym dłuższe korzystanie z niego. W zależności od modelu, może on współpracować zarówno z wbudowanym, jak i zewnętrznym powerbankiem. W niektórych modelach ten ostatni można umieścić we własnym uchwycie.

Jak przymocować uchwyt na telefon do roweru?

W większości modeli istnieje kilka sposobów montażu uchwytu na telefon do roweru. Oprócz klasycznego mocowania na rzep lub silikonowego paska warto sprawdzić, czy uchwyt posiada gwint na śrubę. Niektóre modele oferują także obrót o 360 stopni, co pozwala na zamocowanie smartfona w różnych pozycjach. Wiele uchwytów na telefon umożliwia również dostosowanie do różnych szerokości kierownicy. Oznacza to, że możesz użyć tego samego uchwytu zarówno na wąskiej kierownicy szosowej, jak i na szerokiej kierownicy MTB, bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu.

Większość firm stosuje silikonowe paski lub konstrukcje przypominające opaski zaciskowe do mechanicznego montażu uchwytu. Dzięki temu uchwyt można dopasować do różnych rozmiarów i średnic kierownicy. Materiał zapewnia również stabilność, zapobiegając przesuwaniu się uchwytu podczas jazdy, co gwarantuje dobrą widoczność ekranu smartfona. Dostępne są także modele mocowane do kierownicy za pomocą klamr i śrub. Montaż uchwytu na telefon rowerowy zazwyczaj nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, co czyni go prostym i wygodnym w użytkowaniu.

Jakich aplikacji mogę używać na telefonie komórkowym podczas jazdy na rowerze?

Po przymocowaniu do roweru uchwytu na telefon komórkowy można od razu rozpocząć jazdę. Obecnie dostępna jest cała gama praktycznych aplikacji rowerowych, z których można korzystać w podróży. Trackery fitness pomagają rejestrować Twoje aktywności sportowe, a następnie je oceniać. Aplikacje nawigacyjne wspierają Cię podczas wycieczki, umożliwiając zaplanowanie trasy z wyprzedzeniem i znalezienie właściwej drogi po wyruszeniu w podróż. Z kolei aplikacje pomocy drogowej dostarczają wskazówek w przypadku awarii. W niektórych przypadkach pokażą nawet, jakich narzędzi rowerowych potrzebujesz, aby naprawić problem.

Ponadto dzięki smartfonowi na kierownicy możesz oczywiście mieć oko na połączenia przychodzące lub wiadomości. NB: Pomimo wygody korzystania ze smartfona na kierownicy, zalecamy zatrzymanie się w celu odebrania połączenia lub wiadomości. Gdy rozprasza Cię telefon komórkowy, gwałtownie wzrasta niebezpieczeństwo związane z nieostrożnością w ruchu drogowym.

Uchwyty na telefon komórkowy na rowerze – podsumowanie

Tak więc jazda na rowerze ze smartfonem może być praktyczna – pod warunkiem, że masz odpowiedni uchwyt na telefon. Dzięki temu masz gwarancję, że Twój smartfon będzie stabilnie przymocowany do roweru podczas jazdy. Takie rozwiązanie zapewnia stały i wyraźny widok wyświetlacza, a także krajobrazu przed Tobą. Ponadto istnieje dziś cała gama praktycznych aplikacji rowerowych, których można używać do planowania wycieczek lub sprawdzania informacji o ruchu drogowym nawet po wyruszeniu w drogę. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar smartfona (słowo kluczowe: custom-fit case), aby upewnić się, że wybieramy odpowiedni model. Ponadto ważne są opcje montażu uchwytu, jego funkcje i odporność na warunki atmosferyczne. Gdy weźmie się to pod uwagę, nic nie stoi na przeszkodzie, by z powodzeniem zwiedzać miasto za pomocą telefonu komórkowego.