Rowery gravel
Tam, gdzie dla innych rowerzystów kończą się utwardzone drogi, dla Ciebie dopiero zaczyna się zabawa i przygoda. Z rowerem gravel jesteś od wiosny do jesieni wszędzie szybko i elastycznie. Aktualne modele sprawdzają się przez cały rok w umiarkowanym terenie i bez problemu zamieniają się na szosie w szosowy rower gravel. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić rower gravel do sportowych wycieczek po pracy, czy rower gravel z bagażnikiem zapewniający maksymalną elastyczność na co dzień, u nas znajdziesz to, czego szukasz! Czytaj więcej
Rowery gravelowe – fascynujące tematy:
Jazda na rowerach gravelowych – coś więcej niż tylko trend przygodowy zza oceanu
Podczas gdy rowery gravelowe (czasem nazywane w Polsce rowerami szutrowymi) były uważane za nowy trend w Europie zaledwie kilka lat temu, te stylowe rowery wszechstronne są obecnie coraz częściej wybierane zamiast innych rowerów, takich jak rowery górskie i szosowe. Koncepcja szutrów wywodzi się z USA, ponieważ z jednej strony jest tam mniej cichych dróg asfaltowych, a z drugiej strony wśród wielu rowerzystów szosowych narodziło się pragnienie bardziej swobodnego poruszania się. Pionierzy tego stylu jazdy chcieli mieć możliwość odkrywania świata poza gładkimi asfaltowymi drogami, z dala od ruchu ulicznego. Rowery gravelowe były rozwiązaniem i fundamentem nadchodzącej bardzo indywidualnej kultury rowerowej. Odkryj teraz, co wyróżnia rowery gravelowe i dlaczego te stylowe, wszechstronne rowery są obecnie coraz częściej wybierane zamiast innych rowerów, takich jak rowery górskie i szosowe.
Czym jest rower gravelowy?
Rowery szutrowe to specjalne rowery szosowe, które są zaprojektowane w taki sposób, że można na nich jeździć również poza asfaltem, na przykład po drogach szutrowych. Rowery gravelowe mogą być wyposażone w stosunkowo szerokie opony (np. 40 mm), a niektóre są również wyposażone w szczególnie zwinne koła 27,5-calowe (650B) zamiast zwykłych 28-calowych zestawów kołowych. Rowery gravelowe są projektowane z myślą o wysokim komforcie jazdy, dlatego też przewyższenie siodełka jest znacznie niższe. Ponadto komfort zwiększają specjalnie zaprojektowane kierownice gravelowe o szczególnie małym dropie i zasięgu, a także z rozszerzonymi końcówkami. Większość rowerów gravelowych wyposażonych jest w wiele punktów montażowych do sakw na ramę, kierownicę i siodełko, co jest niezwykle przydatne podczas kilkudniowych wycieczek bikepackingowych. Aby mieć pewność, że nie będziesz musiał później kupować wszystkich akcesoriów osobno, oprócz rowerów sportowych często masz również wybór jazdy na kompletnym rowerze szutrowym z bagażnikiem, oświetleniem i nie tylko.
Układ napędowy i hamulce w rowerach gravelowych
Podczas gdy napędy 1x nie stały się jeszcze popularne w rowerach szosowych, na rynku dominują rowery gravelowe z napędami 1x11 lub 1x12. Podobnie jak większość części roweru gravelowego, również napęd łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów: Kasety 11- i 12-biegowe z przełożeniami górskimi do 44 zębów – niemal jak w rowerze MTB – do stromych podjazdów lub trudnych wzniesień w połączeniu z precyzyjnie stopniowanymi zębatkami do szybkiej jazdy po drogach asfaltowych. Na obecnych rowerach gravelowych możesz płynnie pokonywać trasę podczas sportowej przejażdżki po pracy z szybkimi zmianami tempa lub wyruszyć na kilkudniową wyprawę rowerową w górach z długimi, równomiernymi podjazdami. Przełożenia w rowerach gravelowych o szerokim zakresie ponad 400% oraz niska waga roweru sprawiają, że jesteś gotowy na każde wyzwanie.
Wiele obecnie dostępnych rowerów gravelowych jest wyposażonych jedynie w pojedynczą zębatkę typu wąska-szeroka. Co więcej, pojedyncza tarcza średniej wielkości upraszcza zmianę przełożeń i zmniejsza ryzyko awarii – zminimalizowane jest ryzyko błędów zmiany przełożeń lub zrzucenia łańcucha. Wyeliminowano również konieczność konserwacji i regulacji przedniej przerzutki.
Obecnie standardem w rowerach gravelowych są hydrauliczne szosowe hamulce tarczowe. Te układy hamulcowe, które zostały specjalnie zoptymalizowane dla tego obszaru zastosowań pod względem lekkiej konstrukcji i wydajności, oferują wysoką i precyzyjnie dozowaną siłę hamowania oraz umożliwiają dobrą kontrolę nawet na mokrej nawierzchni. Ponadto umożliwiają one bezproblemowe stosowanie opon i felg o różnych szerokościach.
Aluminium i włókno węglowe dla najlepszej ergonomii
Nowoczesne rowery gravelowe wykonane z aluminium lub włókna węglowego imponują niską wagą, wysoką wytrzymałością, sztywnością podczas przyspieszania i wysokim poziomem komfortu na długich dystansach. Jest to możliwe dzięki ukierunkowanemu projektowi materiałowemu ramy i widelca gravelowego
, a także najnowocześniejszym procesom produkcyjnym, takim jak hydroformowanie aluminium lub wstępne formowanie włókna węglowego i niezliczone prototypy.
Wciąż nie jesteś pewien, czy zdecydować się na rower gravelowy wykonany z aluminium czy włókna węglowego? Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalety i wady:
Ramy z włókna węglowego – najlepsze dla rowerów do wyścigów na szutrowej nawierzchni:
+ super lekkie
+ najwyższa sztywność, ale nadal wygodne
+ eleganckie, aerodynamiczne kształty rur
+ unikalna konstrukcja ramy i wykończenia
- średni i wysoki przedział cenowy
- w niektórych przypadkach bardziej wrażliwe na uderzenia
Ramy aluminiowe – świetne do codziennych przejażdżek i wycieczek:
+ bardzo dobry stosunek ceny do wydajności
+ lekkość
+ wysoka sztywność
+ duża zwinność
- większe przekroje rur
- mniejszy komfort jazdy
- szybsze starzenie się materiału
Oprócz produkcji, to geometria ramy ma również decydujący wpływ na to, czy rower jest zaprojektowany jako bardziej sportowy, jak rower do wyścigów szutrowych, czy też koncentruje się bardziej na optymalnej równowadze między wysokim komfortem i łatwym prowadzeniem.
Kąty główki i siodełka są bardziej strome, a ramy są ogólnie krótsze w porównaniu do rowerów szosowych, co sprawia, że typowa pozycja siedząca na rowerze szutrowym jest mniej rozciągnięta, a do jazdy turystycznej nawet dość wyprostowana. Jednocześnie rowery są przyjemnie zrywne w terenie, a samo zatrzymanie ułatwiają zwykle nachylone górne rury.
Zakres zastosowań rowerów gravelowych
Ten typ roweru jest wygodny dzięki swojej geometrii, która pozwala na wspaniałe przygody, dłuższe wycieczki trwające kilka dni i codzienne dojazdy do pracy. Dzięki szerokim oponom rower gravelowy jest szybki, bezpieczny i wygodny na leśnych ścieżkach i szutrowych drogach. Rower przeznaczony do jazdy po szutrze, w przeciwieństwie do konwencjonalnego roweru szosowego, ma punkty mocowania bagażu bagażników i błotników.
Ile kosztuje rower gravelowy?
Pomimo wszystkich korzyści, jakie oferuje rower gravelowy, niekoniecznie musi on być droższy od innych rowerów. Oczywiście, podobnie jak w przypadku rowerów szosowych i rowerów przełajowych, istnieją również bardzo drogie rowery gravelowe, charakteryzujące się szczególnie wysokiej jakości konfiguracją. Ponieważ jednak rowery gravelowe są zaprojektowane przede wszystkim z myślą o komforcie i niezawodności, a zatem nie liczy się każdy gram (co zwykle przekłada się na wysoką cenę) pod względem ramy i komponentów, niektóre podstawowe rowery gravelowe są stosunkowo przystępne cenowo. Są one częściej wykonane z aluminium lub stali niż z włókna węglowego i rzadko są wyposażone w drogie elektroniczne przerzutki, często spotykane w rowerach przełajowych i szosowych wyższego segmentu. A więc żadnych wymówek – przygotuj się na przygodę!
Najlepszy sposób na zakup roweru gravelowego
Jeśli chcesz spełnić swoje marzenie o stylowym rowerze gravelowym z ramą wykonaną z aluminium lub włókna węglowego, z którego będziesz korzystać do sportowej jazdy eksploracyjnej lub o wygodnym rowerze długodystansowym na dłuższe wyprawy rowerowe, BIKE24 jest właściwym wyborem dla Ciebie! W naszym sklepie internetowym kupisz najlepsze rowery gravelowe najlepszych marek w zaciszu własnego domu