Rowery górskie
Jeśli lubisz przebywać na łonie natury i nie chcesz rezygnować z roweru poza drogami asfaltowymi, rower górski będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Nadaje się praktycznie do każdego podłoża i może zaoferować Ci wszystko, od spokojnej przyjemności z jazdy w terenie po pełne akcji wyzwania w trudnym terenie. Musisz tylko wybrać odpowiedni MTB dla siebie. Czytaj więcej
Co wyróżnia nowoczesny rower górski?
Rowery górskie różnią się od rowerów codziennych i szosowych pod względem geometrii. Charakteryzują się one dużymi oponami z dziurawym bieżnikiem, mocną ramą, zawieszeniem, mocnymi hamulcami tarczowymi, a także typowo przerzutkowym układem napędowym z przełożeniami odpowiednimi do gór. W dzisiejszych czasach istotnym elementem wielu rowerów górskich jest również opuszczana sztyca.
Jednakże te komponenty nie zawsze są takie same: w zależności od zastosowania, znajdziesz szeroką gamę różnych modeli MTB, z których każdy jest dostosowany do konkretnego celu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i kupić odpowiedni rower dla siebie.
Opony i rozmiar kół
W nowoczesnych rowerach MTB powszechne są koła w dwóch rozmiarach: 27,5 cala (znany również jako 650B) i 29 cali. Mniejsze obręcze są mocniejsze, bardziej skrętne i zwrotne, a rowery górskie z tymi kołami są lżejsze w porównaniu do rowerów ze standardowymi obręczami. Z drugiej strony, 29-calowe koła zapewniają lepszą trakcję i przyczepność, a także płynniej toczą się po nierównym terenie, zapewniając rowerzyście komfort i kontrolę.
Szerokości opon wahają się od 2,1 do 2,5 cala – wszystko, co jest większe, jest uważane za „plus bike”. Rowery te zapewniają jeszcze większą przyczepność i komfort, lecz nie są tak precyzyjne i zwinne w prowadzeniu, ponieważ są nieco cięższe. Nie wystarczy? Jeśli chcesz jeździć po wyjątkowo miękkich nawierzchniach, takich jak śnieg lub piasek, Fat Bike z oponami o szerokości do 5 cali może zapewnić Ci niezbędną trakcję, przyczepność i unoszenie się na wodzie.
W przeszłości standardowy rozmiar kół wynosił 26 cali. Ten rozmiar jest obecnie używany tylko w rowerach Dirt Jump, rowerach młodzieżowych i rowerach Fat Bike.
Rower z pełnym zawieszeniem czy hardtail?
Rowery górskie z pełnym zawieszeniem mają zarówno przednie, jak i tylne zawieszenie, natomiast hardtaile są wyposażone tylko w widelec amortyzowany z przodu. To, co jest najlepsze dla Ciebie, w dużej mierze zależy od rodzaju jazdy, którą planujesz uprawiać, a także od stylu jazdy: większa amortyzacja zapewnia większy komfort, przyczepność i trakcję, co jest szczególnie ważne w trudnym terenie. Dodatkowy ciężar tylnego zawieszenia zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo. Z drugiej strony, hardtaile są przeznaczone do mniej wymagającego terenu, wymagają mniej konserwacji i są łatwiejsze w konfiguracji. Biorąc pod uwagę podobne specyfikacje, są one lżejsze i tańsze niż rowery z pełnym zawieszeniem.
Aluminiowa, stalowa czy karbonowa rama w rowerze MTB?
Większość dzisiejszych ram rowerów górskich jest wykonana z aluminium lub włókna węglowego. Oba materiały są mocne i trwałe.
- Jeśli chcesz naprawdę pójść dalej i pozbyć się każdego zbędnego grama ze swojego roweru, nieuchronnie będziesz musiał wybrać niezwykle lekką ramę z włókna węglowego – ale będzie to miało wysoką cenę.
- Można jednak znaleźć bardziej przystępne cenowo modele z aluminiowymi ramami. Chociaż lekki metal nie może konkurować z karbonem w kwestii wagi, nie jest wcale ciężki i ogólnie działa bardzo dobrze.
- W przypadku hardtaili powszechne są również ramy wykonane z tytanu lub stali. Oba materiały charakteryzują się charakterystycznym wyglądem, trwałością i żwawym prowadzeniem. Tytan jest szczególnie popularny ze względu na niską wagę i błyszczącą estetykę, ale niestety jest też dość kosztowny. Z drugiej strony, ramy stalowe są cięższe, lecz uważane za wyjątkowo solidne i trwałe.
Układ napędowy w rowerach górskich
Zazwyczaj rowery górskie wykorzystują przerzutkę do przerzucania łańcucha między kilkoma zębatkami. Nowoczesne kasety o szerokim zakresie z 11 lub 12 zębatkami eliminują potrzebę stosowania przedniej przerzutki przez większą część rowerzystów, a zatem większość wysokiej klasy rowerów górskich jest wyposażona tylko w jedną zębatkę z przodu. Dostępne są również modele z przednią przerzutką i dwoma lub trzema piastami przekładni, a także rowery MTB z biegami w piaście lub skrzynią biegów zintegrowaną z ramą, lecz są one mniej powszechne.
Który rower MTB jest odpowiedni dla Ciebie?
Rower górski powinien być idealnie dopasowany do ciała i stylu jazdy, jaki planujesz uprawiać. Dostępne są następujące rodzaje MTB:
Cross-Country / Maraton
W przypadku lekkich rowerów przełajowych (w skrócie XC) priorytetem jest szybka jazda pod górę. Często są to rowery MTB typu hardtail, lecz coraz popularniejsze stają się rowery górskie XC z pełnym zawieszeniem. Wyposażone w szybko toczące się opony, są przeznaczone do jazdy po szlakach, ale w niezbyt trudnym terenie. Skok zawieszenia znajduje się na dolnym końcu spektrum (około 100 mm), co może ograniczać komfort jazdy na bardzo nierównym terenie. Jednak te rowery MTB idealnie nadają się do wyścigów przełajowych, maratonów lub jazdy wytrzymałościowej.
Rowery trailowe, All-Mountain i enduro
Te rowery są wszechstronne w świecie rowerów górskich, zapewniając mnóstwo zabawy na zjazdach, a jednocześnie wygodnie pokonując wzniesienia. Charakteryzują się zrównoważoną geometrią i wytrzymałymi oponami.
- Dla rowerów trailowych nie stanowi problemu zarówno płaski teren, jak i górskie szlaki. Ze skokiem zawieszenia gdzieś pomiędzy XC i enduro oferują wystarczający komfort, aby zapewnić przyjemne wrażenia z jazdy zarówno pod górę, jak i w dół.
- Nowoczesne rowery enduro oferują możliwości zjazdowe, które przewyższają możliwości rowerów zjazdowych sprzed zaledwie kilku lat. Szybkie zjazdy ze spadkami i skokami nie stanowią problemu przy skoku zawieszenia wynoszącym około 160 mm, a przy tym nadal można pedałować pod górę o własnych siłach.
Rowery do downhillu
Rowery górskie do downhillu są stworzone do szybkiej jazdy po najtrudniejszych zjazdach. Jeśli chcesz ścigać się z czasem do samego dołu góry, postaw na rower do downhillu. Wzmocnione opony o agresywnym wzorze bieżnika, skok zawieszenia wynoszący 200 mm zarówno z przodu, jak i z tyłu, a także dłuższy rozstaw osi i wyjątkowo luźny kąt nachylenia główki ramy zapewniają kontrolę i sprawiają, że ten typ roweru MTB jest idealny do użytku w bardzo stromym i trudnym terenie.
Czysta zabawa: Rowery górskie dla mężczyzn i kobiet
Wielu producentów oferuje modele rowerów górskich, które są specjalnie dostosowane do kobiecej anatomii. Siodełko, kierownica i uchwyty są ergonomicznie dopasowane, a zawieszenie jest dostosowane do niższej średniej masy ciała. Jeśli jednak niektóre kobiety czują się najlepiej na męskich rowerach górskich, nie ma powodu, dla którego nie powinny na nich jeździć. W razie potrzeby można łatwo wymienić poszczególne elementy, takie jak siodełko.
Kup rower górski online na BIKE24
W sklepie BIKE24 znajdziesz szeroką gamę wszelkiego rodzaju rowerów górskich do każdego zastosowania. Lecz najpierw powinieneś znaleźć odpowiedni rozmiar ramy roweru dla siebie. Ma to kluczowe znaczenie dla wygodnego dopasowania i optymalnych wrażeń z jazdy MTB. Jeśli jednak chodzi o montaż roweru, nie ma powodów do obaw. Przed wysyłką każdy rower jest składany przez naszych wykwalifikowanych mechaników, więc wystarczy wykonać kilka drobnych czynności w domu, aby zamówiony w naszym sklepie rower MTB był gotowy do jazdy. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących rozmiaru ramy, montażu lub innych kwestii związanych z rowerami górskimi, do Twojej dyspozycji pozostaje Dział Obsługi Klienta BIKE24.