Ponad 800 marek
800 000 aktywnych klientów
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Buty rowerowe – Dla doskonałego pedałowania i maksymalnej przyczepności na pedałach

Niezależnie czy w terenie czy na drodze – buty rowerowe gwarantują mocne i bezpieczne połączenie między rowerzystą a rowerem. Ale to nie wszystko: buty do jazdy na rowerze zapewniają ponadto niezawodną przyczepność, a tym samym lepsze przenoszenie siły. Modele są dostępne do różnych zastosowań: ze sztywnymi podeszwami i w połączeniu z pedałami zatrzaskowymi zadowolą rowerzystów zorientowanych na prędkość. Jeśli z kolei preferujesz buty z dobrą przyczepnością bez stałego mocowania do jazdy po mieście, skorzystasz z antypoślizgowych podeszw. Czytaj więcej

Segreguj według Popularności

Dlaczego w ogóle potrzebujesz butów kolarskich?

Jak głosi staroangielskie przysłowie, „można poznać dżentelmena po jego butach”. Cóż, w kolarstwie nie chodzi przede wszystkim o stawianie modnych akcentów za pomocą butów. Niemniej jednak, przez dekady obuwie rowerowe stało się niemalże nieodłączną częścią odzieży rowerowej. To nie przypadek: w pewnym sensie buty rowerowe są łącznikiem między osobą jadącą a maszyną. Oprócz optymalnego przenoszenia mocy, zapewniają one dobrą przyczepność – pod górę, na prostych odcinkach i oczywiście również w dół.

Na przestrzeni dziejów obuwie rowerowe przeszło wiele technicznych zmian. Podczas gdy pierwsze buty rowerowe były niczym więcej jak klasycznymi skórzanymi butami na sznurowadła ze wzmocnionymi podeszwami i doszytymi skórzanymi wstawkami, które miały zapobiegać wbijaniu się klamr i pasków w stopę, dzisiejsze modele to arcydzieło nauki: materiały wysokiej technologii, wyszukane systemy sznurowania i projekty dopasowane do konkretnego zastosowania sprawiają, że buty rowerowe stały się niezbędną częścią każdego wyposażenia rowerowego. Nie ma znaczenia, czy jeździsz na rowerze szosowym, czy elektrycznym rowerze miejskim – buty rowerowe są dostępne do każdego celu i na każdy teren.

Buty kolarskie do pedałów zatrzaskowych

Niezależnie od tego, czy są to buty szosowe, buty MTB, buty gravelowe czy buty rowerowe do jazdy turystycznej i codziennego użytku – wiele z nich ma jedną wspólną cechę: funkcję zatrzaskową, która łączy but z pedałami. Zapewniają to tak zwane bloki, które są montowane do przedniej części podeszwy butów rowerowych i które można zatrzasnąć w odpowiednich pedałach i szybko zwolnić ruchem obrotowym stopy. Wśród najbardziej znanych producentów butów rowerowych bezzatrzaskowych można wymienić Fizik Equipment, Specialized, Giro oraz oczywiście buty Shimano-SPD.

Duża zaleta podczas jazdy: cały wysiłek jest przenoszony na pedały, co oznacza, że musisz wkładać mniej energii w porównaniu z butami rowerowymi bez systemu zatrzaskowego i pedałów. Minimalną wadą butów rowerowych z systemem zatrzaskowym jest to, że potrzebujesz pewnej ilości czasu, aby przyzwyczaić się do wpinania i wypinania, szczególnie na początku. Wynika to z faktu, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z kolarstwem mają tendencję do zapominania o tym, że nadal są połączone z rowerem i przewracają się razem z nim – jest to doświadczenie, które spotkało nawet wytrawnych kolarzy.

Jakie są rodzaje obuwia rowerowego?

Dostępne są buty rowerowe do szerokiej gamy zastosowań. Aby ułatwić wybór nowych butów rowerowych, poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje obuwia rowerowego.

Buty szosowe – zoptymalizowane pod kątem maksymalnego przenoszenia mocy

Kolarze szosowi zazwyczaj wybierają buty rowerowe z bardziej sztywnym wiązaniem i wydajnym systemem zatrzaskowym. Dobrze znany jest system SPD-SL od Shimano lub systemy od Look lub Speedplay. Buty szosowe charakteryzują się sztywnymi i lekkimi podeszwami. Najlepszym rozwiązaniem w tych modelach są podeszwy wykonane z włókna węglowego, które nie tylko sprawiają, że buty rowerowe są lżejsze, lecz także sztywniejsze, co poprawia przenoszenie mocy. Im sztywniejsza podeszwa, tym lepsze przenoszenie mocy. Konsekwencją tego jest to, że dłuższe spacery z w butach szosowych po zejściu z roweru są raczej nierealne. Buty szosowe wyraźnie koncentrują się na wydajności i właśnie dlatego powinny być używane do tego celu.

Buty MTB – równowaga między wydajnością, swobodą ruchów i bezpieczeństwem

Wielu kolarzy górskich polega również na energooszczędnych systemach zatrzaskowych, zwłaszcza na systemie SPD firmy Shimano. Ale wiązanie tych butów MTB jest luźniejsze. Zwiększa to swobodę ruchu bez konieczności poświęcania połączenia między pedałami a rowerem. Jeśli troszczysz się o swoje bezpieczeństwo i chcesz ograniczyć ryzyko wypadków, możesz skorzystać z systemów zatrzaskowych, które uwalniają się nie tylko przy ruchach bocznych, lecz także przy nagłych pociągnięciach w górę. Tak zwane płaskie pedały są powszechnie używane przez osoby jeżdżące po szlakach. Są to platformy wyposażone w kołki, dzięki czemu zapewniają wystarczającą przyczepność nawet bez funkcji bezzatrzaskowej. W połączeniu z odpowiednim obuwiem rowerowym, które ma stabilną, profilowaną i antypoślizgową podeszwę, te modele butów MTB gwarantują maksymalną przyjemność z jazdy bez konieczności poświęcania dobrego przenoszenia mocy, swobody ruchów i aspektu bezpieczeństwa.

Buty rowerowe do jazdy turystycznej i codziennego użytku – wygoda to podstawa

Do jazdy turystycznej i dojazdów do pracy, a także do codziennego użytku, możesz używać butów rowerowych z podpórką zatrzaskową lub bez niej. Decydującym czynnikiem są osobiste preferencje użytkownika. W przeciwieństwie do specjalnych butów szosowych, buty turystyczne mają nieco bardziej miękką podeszwę i cechują się wyższym komfortem noszenia. Buty rowerowe z antypoślizgową gumową podeszwą i bez systemu zatrzaskowego mają tę zaletę, że nie trzeba ich odklejać w razie konieczności częstego i gwałtownego hamowania w dużym ruchu ulicznym. Można je również nosić na co dzień jak zwykłe trampki. Jeśli nadal nie jesteś pewien, w których butach rowerowych będziesz czuć się najbardziej komfortowo, najlepiej wypróbować różne modele.

Od butów gravelowych do triathlonowych – specjalne buty rowerowe do różnych zastosowań

Oprócz tych trzech głównych grup, istnieją liczne podkategorie butów rowerowych. Wynika to z faktu, że buty rowerowe są zaprojektowane specjalnie do różnych celów. Na przykład miłośnicy rowerów gravelowych nie polegają na klasycznych butach szosowych lub górskich, lecz na mieszance obu, nazywanej butami gravelowymi. Z drugiej strony triathloniści mają buty szosowe, które są szczególnie łatwe do zakładania i zdejmowania, aby stracić jak najmniej czasu w strefie zmian. Obecnie dostępne są również specjalne buty do treningu w hali. Charakteryzują się one na przykład doskonałą oddychalnością i szczególnie wysokim poziomem komfortu.

Męskie buty rowerowe vs. damskie buty rowerowe – buty odpowiednie dla danej płci

Oprócz przeznaczenia, obuwie rowerowe można również podzielić na buty rowerowe dla kobiet i mężczyzn. Buty rowerowe dla kobiet są dostosowane do anatomii kobiecych stóp, podczas gdy buty kolarskie dla mężczyzn są dostosowane do anatomii męskich stóp – więc wybór modeli dostosowanych do płci ma sens.

Zimowe buty rowerowe – odpowiednie buty na zimne warunki

Kolejnym ważnym kryterium jest pora roku. Dostępne są bowiem również zimowe buty rowerowe. Buty te są wyjątkowo ciepłe, dzięki czemu można w nich jeździć przez kilka godzin nawet w temperaturach zbliżonych do zera.

Jakie systemy zapięć są dostępne dla butów rowerowych?

Buty rowerowe mogą być wyposażone we wszystko od prostego zapięcia na rzepy i sznurowadła po precyzyjne zapięcie zapadkowe, obrotowe lub na szybkozłączkę. Umożliwia to łatwe otwieranie butów rowerowych i regulowanie ich z milimetrową precyzją. Buty rowerowe z zapięciem BOA są szczególnie popularne wśród wielu rowerzystów. Jest to specjalny system zamykania, który wykorzystuje druty i pokrętła, aby zapewnić wygodne i szczelne dopasowanie. Bardzo popularne wśród kolarzy są sznurowane buty kolarskie. Oferują one jednak mniejsze wsparcie niż obuwie rowerowe z obrotowym zapięciem.

Porady dotyczące zakupów online – które buty rowerowe są dla Ciebie odpowiednie?

As you can see, you're spoiled for choice when it comes to bicycle shoes. To help you make the right decision when buying your new cycling shoes, we have put together a few tips below to help you find the right model:

  • If you want to ride your bike sporty or over longer distances and use your leg power efficiently, choose cycling footwear compatible with a clipless system.
  • For those who prefer freedom of movement but still want to play it safe, cycle shoes without a clipless system and with a sole with good grip are the right choice.
  • For optimum slip resistance, combine them with flat platforms including pins.
  • Cycling shoes with a clipless system need a compatible pedal system.
  • Road cyclists generally prefer clipless shoes.
  • Freeriders usually prefer cycling shoes without clipless-function
  • Cycling shoes for winter provide sufficient insulation thanks to a windproof and waterproof membrane and a warm lining.

Czy są jakieś zalecane akcesoria?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi „Tak”. W końcu istnieje cała gama sprzętu i akcesoriów do butów rowerowych, które powinny znaleźć się w szafie każdego rowerzysty. Należą do nich na przykład pokrowce na buty. Są one szczególnie zalecane w zimnych porach roku lub podczas deszczu. Istnieją również aerodynamiczne ochraniacze na buty, które są często noszone przez zawodników podczas prób czasowych w celu zmniejszenia oporu powietrza. Jeśli połączysz buty rowerowe z systemem zatrzaskowym, będziesz oczywiście potrzebować pedałów zatrzaskowych. Potrzebne będą również odpowiednie bloki do odpowiedniego systemu zatrzaskowego. Narzędzia – zwykle standardowe klucze imbusowe – są również wymagane do montażu bloków.

Buty kolarskie – nasze wnioski

Bez względu na to, czy uprawiasz sport rekreacyjnie, trenujesz, przygotowujesz się do triathlonu, jeździsz na rowerze szosowym, górskim czy turystycznym, obuwie rowerowe jest dostępne dla wszystkich zastosowań i typów rowerów. W naszym asortymencie zawsze znajdziesz duży wybór odpowiednich modeli dla mężczyzn i kobiet. W ostatecznym rozrachunku to Twój gust i motywacja zadecydują o tym, który model butów rowerowych wybierzesz.