Ponad 800 marek
800 000 aktywnych klientów
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
Filtr

Rowery trekkingowe - wszechstronni mistrzowie na co dzień i na wycieczki rowerowe

Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet: rower trekkingowy to doskonały wybór, jeśli nie masz ochoty trzymać w piwnicy wielu różnych modeli rowerów. Rower trekkingowy obejmuje niezwykle szeroki zakres zastosowań, łącząc szybkość roweru szosowego ze stabilnością roweru górskiego. Te cechy czynią z roweru trekkingowego sportowy, wytrzymały i jednocześnie wygodny rower uniwersalny, który sprawdza się równie dobrze podczas codziennych zakupów za rogiem, jak i podczas długich wycieczek rowerowych po drogach, utwardzonych ścieżkach leśnych i wymagających szutrowych szlakach. Czytaj więcej

Segreguj według Popularności

Jak wygląda rower turystyczny?

Przy zakupie roweru turystycznego czeka na Ciebie ogromny wybór różnych modeli, z odpowiednim rowerem trekkingowym do każdego rodzaju jazdy i wymagań.

Istnieją z grubsza dwa rodzaje damskich i męskich rowerów turystycznych:

  • modele sportowe, z siodełkiem i kierownicą na mniej więcej tej samej wysokości. Gwarantuje to bardziej pochyloną do przodu pozycję siedzącą, niższy opór wiatru i lepsze przenoszenie mocy.
  • Modele zaprojektowane bardziej do jazdy turystycznej, z dłuższą tylną ramą zapewniającą większą stabilność i dobrą sterowność. Niższa pozycja siodełka w stosunku do kierownicy zapewnia bardziej wygodną, wyprostowaną postawę.

Jednakże niektóre podstawowe cechy są typowe dla wszystkich rowerów turystycznych:

  • Wyposażenie i akcesoria: w pełni wyposażone rowery trekkingowe mają piastę z dynamo, system oświetlenia LED, błotniki i stabilne bagażniki. Często są też wyposażone w wygodne siodełko, zawieszenie i ergonomiczną kierownicę, co czyni je idealnymi na długodystansowe wycieczki.
  • Koła: mniejsze, 28-calowe koła do niewymagającego terenu
  • Układ hamulcowy: hamulce obręczowe lub hydrauliczne hamulce tarczowe
  • Przerzutki: przerzutki lub niewymagające konserwacji przerzutki w piaście
  • Rama: sportowa geometria ramy z wygodną pozycją siedzącą – bardzo wytrzymała rama, zwykle aluminiowa lub stalowa
  • Waga: przeważnie od 12 do 14 kilogramów, ponieważ trwałość i niezawodność są kluczowe dla każdego roweru trekkingowego.

Rowery turystyczne: Opony i rozmiar kół

Rozmiar kół 28 cali jest decydującym czynnikiem zarówno przy wyborze męskich, jak i damskich rowerów turystycznych: koła te płynnie poruszają się po nierównym terenie, oferując dużą przyczepność i trakcję dla doskonałego bezpieczeństwa.

Większość mężczyzn może wybrać 28-calowy rower trekkingowy, natomiast dla kobiet dostępna jest również wersja 26-calowa, ze względu na to, że zazwyczaj są niższe. Na charakterystykę toczenia, pokonywanie zakrętów i całe wrażenia z jazdy rowerem turystycznym duży wpływ ma wybór opon. Typowa opona turystyczna ma szerokość od 38 do 45 mm, dobrze się toczy i jest bardzo odporna na przebicia. W zależności od masy ciała i dodatkowego obciążenia (np. bagażnika) zalecane ciśnienie w oponach wynosi od 3,5 do 4,5 bara.

Jaki jest odpowiedni materiał na ramę roweru turystycznego – aluminium czy stal?

Wśród materiałów, z których wykonane są ramy rowerów torowych (zarówno męskich, jak i damskich) dominują aluminium i stal. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych wymagań: nowoczesny aluminiowy rower trekkingowy jest lekki, sztywny i mocny. Stalowy rower turystyczny jest cięższy, lecz wyróżnia się wyjątkowym wyglądem i oferuje doskonałą trwałość oraz wygodną, żwawą jazdę.

Wybór między przerzutkami zewnętrznymi a piastą przekładni.

Odpowiedni system przełożeń zależy od preferencji rowerzysty i przeznaczenia roweru turystycznego. Zasadniczo: im bardziej pagórkowaty teren, tym większy musi być zakres przełożeń.

W przypadku przerzutki z przodu znajdują się zazwyczaj trzy pierścienie łańcucha, a z tyłu dziesięć zębatek (co daje 30 przełożeń). Ten format przekładni zapewnia bardzo duży zakres przełożeń i możliwość samodzielnej konserwacji. Piasta przekładni ma jednak zazwyczaj osiem lub jedenaście przełożeń. To rozwiązanie jest cięższe niż przerzutki, lecz jest bardzo łatwe w utrzymaniu i obsłudze.

Zakup roweru turystycznego: Model męski czy damski?

Kupując rower turystyczny, nie trzeba trzymać się kategorii płci określonej przez producenta: mężczyźni mogą teoretycznie kupić model damski, jeśli chcą. Z kolei niektóre kobiety wolą męskie rowery trekkingowe. Najważniejszą rzeczą jest zawsze czynnik dobrego samopoczucia!

Większość męskich rowerów ma diamentową ramę, zapewniającą optymalny stosunek sztywności do masy.

Damskie rowery turystyczne wielu producentów są zwykle wyposażone w dodatki dla kobiet (siodełko, kierownica, uchwyty), a kształt ramy jest dostosowany do kobiecej anatomii, aby zapewnić większy komfort jazdy. Rowery turystyczne dla kobiet z praktyczną ramą typu trapez i bez górnej rury zyskały naprawdę dużą popularność. Rama typu „wave” oferuje bardzo niski przekrok, lecz spotykana jest głównie w rowerach miejskich.

Kupujesz rower turystyczny w sklepie internetowym BIKE24?

BIKE24 oferuje szeroką gamę produktów, a to dobra wiadomość dla Ciebie. Jeśli jednak chcesz kupić rower turystyczny online, dobrym pomysłem jest wcześniejsze przemyślenie swoich konkretnych wymagań. Podajemy wiele informacji na temat właściwego wyboru rozmiaru ramy, na przykład dla roweru trekkingowego. Wreszcie, musisz upewnić się, że Twój nowy rower turystyczny pasuje do Ciebie i Twojego wzrostu.

Pomagamy również w uzyskaniu informacji o tym, jak wstępnie montujemy i pakujemy nasze rowery.

Dobra obsługa i porady są dla nas ważne: w razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem obsługi klienta.