Ponad 800 marek
800 000 aktywnych klientów
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Torby rowerowe

Wiadomo, że rower jest wspaniałym środkiem transportu. Ale również jako pomocnik transportowy dwukołowiec prezentuje się wspaniale. Zakupy są chowane w sakwie rowerowej. A podczas wycieczek rowerowych specjalne sakwy rowerowe, takie jak torba na ramę i kierownicę, dbają o to, by najważniejsze rzeczy były zawsze pod ręką. Na tej stronie pokażemy ci, jakie masz możliwości przechowywania bagażu na rowerze. Czytaj więcej

Segreguj według Popularności

Jak torby rowerowe mogą przekształcić rower w światowego mistrza transportu?

Czy kiedykolwiek chciałeś po prostu wskoczyć na rower i wyruszyć na długą przejażdżkę? Wyruszyć ot tak przed siebie i zobaczyć, dokąd zawiedzie Cię przygoda? Co za pomysł! Tęsknota za długimi dniami w siodełku, za przygodą i naturą jest prawdopodobnie czymś, czego doświadcza większość rowerzystów. A przekształcenie tego marzenia w rzeczywistość rowerową nie jest wcale trudne: wystarczy rower, trochę bagażu i wstępny plan, i jesteś gotowy do drogi. Nie ma znaczenia, czy wybierasz się na długą wycieczkę rowerową wzdłuż rzeki, czy na przygodę z bikepackingiem – zasada jest zawsze taka sama: musisz przymocować bagaż do roweru za pomocą toreb rowerowych – i Twoja podróż może się rozpocząć.

Torby rowerowe sprawdzają się jednak nie tylko podczas wakacji czy wycieczek. Torby rowerowe zaprojektowane specjalnie dla osób dojeżdżających do pracy są idealnymi akcesoriami rowerowymi do przewożenia odzieży na zmianę, komputera lub ważnych dokumentów do pracy, zapewniając im bezpieczeństwo i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. A jeśli jeździsz na zakupy rowerem, sporo miejsca zapewnią Ci duże sakwy, w których zmieścisz artykuły spożywcze na cały tydzień. Wszystkie torby mają jedną wspólną cechę: są znacznie wygodniejsze podczas jazdy na rowerze niż plecak na plecach. Dzięki wodoodpornym materiałom, z których są wykonane, większość toreb rowerowych chroni swoją zawartość lepiej niż otwarte kosze lub pudełka. A jeśli chodzi o to, ile mogą pomieścić, wyprzedzają nawet duże kosze rowerowe.

Torby rowerowe: Przegląd

Dostępnych jest wiele różnych toreb rowerowych. Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania do transportu swoich rzeczy na rowerze, innego niż plecak, znajdziesz się przed praktycznie nieskończonym wyborem różnych toreb rowerowych. Ta krótka lista powinna pomóc we wstępnym zapoznaniu się z najpopularniejszymi torbami rowerowymi i ich przeznaczeniem. Zebraliśmy je jako orientacyjny przewodnik, ponieważ większość toreb rowerowych jest dostępna w różnych rozmiarach, a każda osoba ma inne wymagania dotyczące bagażu.

  • Mała torba pod siodło: idealna na zapasowy sprzęt do treningów i wycieczek. Większość toreb pod siodło ma wystarczająco dużo miejsca na jedną lub dwie zapasowe dętki, dźwignie do opon i mini narzędzia.
  • Torba na górną rurę: montowana na górnej rurze roweru. Idealna na jedzenie, aparat fotograficzny i telefon komórkowy. Służy przede wszystkim do pakowania rowerów, treningu lub triathlonu.
  • Torba na kierownicę: zawieszana z przodu kierownicy. Ta torba jest używana głównie podczas wypraw bikepackingowych. Zwykle ma miejsce na śpiwór lub zapasową odzież.
  • Torby na ramę: również używane głównie do bikepackingu i turystyki. Torby na ramę dobrze wykorzystują przestrzeń w trójkącie ramy, tworząc dodatkowe miejsce do przechowywania.
  • Torby na widelec: mocowane z boku widelca za pomocą wspornika. Służy jako dodatek do zestawu bikepackingowego lub turystycznego. Ze względu na statyczny charakter większości widelców rowerowych, torby te są przeznaczone głównie do lżejszego bagażu.
  • Duża torba pod siodło: większa wersja klasycznej torby pod siodło. Oferują wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, aby przetransportować na przykład mały namiot, dlatego są również popularne podczas bikepackingu. Niektórzy lubią bezczelnie nazywać je „rakietami na tyłek” ze względu na ich wygląd.
  • Sakwy boczne: zawieszane na bagażniku – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Sakwy oferują ogromną ilość miejsca do przechowywania i dlatego są standardowym wyposażeniem na dłuższe wycieczki rowerowe, lecz są także często używane na co dzień, na przykład do dojazdów do pracy lub na zakupy.
  • Torby kurierskie i saszetki: nie są to klasyczne torby rowerowe, ale są noszone przez wielu rowerzystów dojeżdżających do pracy i mogą być używane zarówno na siodełku, jak i poza nim.
  • Torby biodrowe i pasy hydracyjne: noszone na ciele. Torby biodrowe i pasy hydracyjne są używane głównie w triathlonie i przydają się do przechowywania żywności.

Wybór odpowiedniej torby rowerowej

Torba na siodełko, kierownicę lub ramę, a może nawet zestaw dużych sakw? Potrzebna przestrzeń do przechowywania zależy przede wszystkim od rodzaju podróży i jej długości. Zastanawiając się nad wyborem toreb, należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego roweru: na przykład, czy do wsporników siodełka i widelca przymocowane są elementy montażowe? Rozmiar ramy i szerokość kierownicy również odgrywają ważną rolę. Wreszcie, powinieneś zastanowić się, czy chcesz, aby torby rowerowe były stałym elementem wyposażenia, czy też chcesz mieć możliwość szybkiego zakładania ich do okazjonalnego użytku w razie potrzeby.

Torby na górną rurę i pod siodło – torby rowerowe na treningi i zawody

Podczas długich podróży niezbędny jest zestaw naprawczy i kilka narzędzi. Jeśli nie masz ochoty na upychanie rzeczy w kieszeniach koszulki, idealna do przewożenia zwykłych części zamiennych będzie mała torba pod siodło. Torby te można szybko i łatwo przymocować pod siodełkiem za pomocą rzepów i oferują wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać niezbędne rzeczy w podróży.

W przypadku kilkugodzinnych wycieczek ważne jest zabranie ze sobą wystarczającej ilości jedzenia. Batony, żele, banany i inne produkty doskonale nadają się do przechowywania w małych torebkach na kierownicę lub górną rurę, zapewniając łatwy dostęp nawet podczas jazdy na rowerze. W zależności od modelu, te torby rowerowe mogą mieć nawet miejsce na kurtkę przeciwdeszczową, ocieplacze na ramiona i opaskę na głowę na wypadek, gdyby zrobiło się zimno. Oba rozwiązania są dość smukłe i na tyle praktyczne, że mogą być używane podczas zawodów, takich jak maratony rowerowe.

Torby bikepackingowe – torby rowerowe na krótkie wyprawy

Jeśli planujesz nocleg, z pewnością przyda Ci się niewielka zmiana odzieży i niezbędne artykuły higieniczne, a także zwykła para butów. W tym celu idealnie nadaje się większa torba na kierownicę oraz torba na ramę lub siodełko. Wszystkie trzy warianty można szybko przymocować za pomocą rzepów. W szczególności ten ostatni jest dostępny w wielu różnych rozmiarach o pojemności do 16 litrów. Jednak im większa torba pod siodło, tym ważniejsze staje się prawidłowe spakowanie, w przeciwnym razie torba rowerowa będzie kołysać się za Tobą niczym ogon dzikiej krowy, gdy tylko zjedziesz z siodełka.

Jeśli chodzi o torby na kierownicę i ramę, powinieneś upewnić się, że pasują one do wymiarów roweru: kierownica roweru szosowego ma bardzo ograniczoną szerokość i często występuje tylko niewielka odległość między górną częścią kierownicy a kołem, w zależności od geometrii. Warto również upewnić się, że torba na ramę, która przypadła nam do gustu, naprawdę pasuje do trójkąta roweru, szczególnie w przypadku małych rozmiarów ram.

Posiadanie kompletnego zestawu ramy, kierownicy i torby pod siodełko zapewnia łączną przestrzeń do przechowywania wynoszącą prawie 30 litrów i waży nieco ponad kilogram, gdy jest pusty. Oznacza to, że będziesz dobrze wyposażony na wszystkie przygody na rowerze szosowym, bez dodatkowego ciężaru.

Sakwy – duże torby rowerowe na dłuższe wyprawy

Jeśli chcesz wyruszyć na kilkudniową wyprawę w pojedynkę i zabrać ze sobą na rower sprzęt do gotowania, namiot, śpiwór i matę, będziesz zmuszony skorzystać z bagażnika z odpowiednimi sakwami rowerowymi. Tutaj również znaczenie ma rodzaj posiadanego roweru: rowery turystyczne, a także niektóre rowery gravelowe są wyposażone w dodatkowe wsporniki na podporach siodełka, które umożliwiają łatwy montaż bagażnika i toreb. W rowerach zaprojektowanych do celów turystycznych powszechne są również uchwyty na torby na widelec po zewnętrznej stronie widelca. Pojedyncza sakwa ma pojemność nieco ponad 20 litrów, a w połączeniu z drugą sakwą boczną i większymi torbami na kierownicę i widelec, łatwo jest uzyskać około 80 litrów przestrzeni do przechowywania.

Oczywiście tak ciężki ładunek nie nadaje się do przewożenia na nowoczesnym rowerze szosowym, który zwykle ma limit wagi od około 110 do 130 kilogramów. Sportowa geometria, smukła kierownica wyścigowa i delikatna, lekka konstrukcja po prostu nie są przeznaczone do intensywnej jazdy turystycznej z dużymi sakwami. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku rowerów trekkingowych lub specjalnych rowerów turystycznych. Dlatego przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową należy sprawdzić, jaki limit wagi może wytrzymać rower.

Ważne kryteria przy wyborze torby rowerowej

Jedna rzecz, o której należy pamiętać od samego początku: nie ma czegoś takiego jak „idealna torba”. Każda torba rowerowa jest w pewnym sensie kompromisem między przestrzenią do przechowywania, wagą i sposobem użytkowania. Dzięki poradom przedstawionym powyżej powinieneś być w stanie zawęzić niektóre z najlepszych rodzajów toreb rowerowych do swoich celów. Nadszedł więc czas na znalezienie konkretnego modelu. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas porównywania modeli? Stworzyliśmy poniższą listę kontrolną, aby pomóc Ci wybrać torbę lub torby rowerowe:

  • Do czego przede wszystkim chcesz używać torby lub toreb rowerowych? Czy mają być używane na co dzień, czy podczas wycieczek i wakacji?
  • Na jakim rowerze chcesz zamontować swoje torby? Czy jest to na przykład rower gravelowy czy trekkingowy?
  • Czy torba pasuje do wymiarów roweru lub bagażnika?
  • Jakie funkcje powinny mieć torby rowerowe? Szukasz rozwiązania, które jest tak lekkie, jak tylko to możliwe? A może potrzebujesz szczególnie dużo miejsca do przechowywania?
  • A co z wodoodporną torbą rowerową – w jakich warunkach pogodowych będziesz podróżować? Wodoodporne torby rowerowe mają tę zaletę, że nie musisz martwić się o mokre rzeczy, gdy jesteś poza domem.
  • Jak intuicyjne i praktyczne powinny być torby? Czy ważny jest dla Ciebie szybki dostęp do tego, co chcesz wyciągnąć? Odgrywa to kluczową rolę w sporcie i wyścigach.
  • Czy torba powinna charakteryzować się innymi specjalnymi cechami, takimi jak przezroczyste okienko na mapę?
  • Czy chcesz mieć możliwość łatwego zdemontowania torby lub toreb? Może to być szczególnie ważne, jeśli chodzi o torby na dojazdy do pracy lub zakupy spożywcze.

Wskazówki i porady dotyczące korzystania z toreb rowerowych

Gdy już znajdziesz odpowiednią torbę dla siebie, nic nie stanie Ci na drodze do rozpoczęcia przygody. Aby mieć pewność, że od samego początku będziesz się dobrze bawić swoją nowo odkrytą rowerową wolnością, weź pod uwagę następujące wskazówki, a wtedy wszystko pójdzie po Twojej myśli:

  • Mocowanie: uważaj, aby nie uszkodzić lakieru na rowerze, zwracając uwagę na obszary tarcia między torbą a ramą. Tendencję do pozostawiania zadrapań i śladów lakieru mają zwłaszcza torby mocowane do roweru wyłącznie za pomocą rzepów. Najlepsza rada: do zabezpieczenia miejsc, w których przymocowano torby, przyda się taśma.
  • Pakowanie: przy pakowaniu najważniejsze jest zachowanie minimalizmu. Każdy dodatkowy gram to nie tylko balast podczas wspinaczki, ale także niepotrzebne przedmioty, które zajmują cenną przestrzeń, potrzebną do przechowywania niezbędnych rzeczy. Co więcej, upewnij się, że umieszczasz ciężkie przedmioty jak najbliżej punktu, w którym torba jest przymocowana do roweru, aby zapobiec niepotrzebnemu kołysaniu się lub podskakiwaniu torby.
  • Jazda próbna: przed pierwszą długą podróżą koniecznie przetestuj swoją nową konfigurację. Wcześniejsze testowe spakowanie i jazda próbna szybko ujawnią wszelkie potencjalne problemy ze sprzętem i słabe punkty Twojej konfiguracji. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas i przestaniesz się martwić podczas podróży.
  • Podstawą jest bezpieczeństwo: Jeśli od czasu do czasu musisz oderwać wzrok od roweru, aby na przykład pójść na zakupy, powinieneś rozważyć zastosowanie dodatkowego urządzenia antykradzieżowego do toreb. W zależności od rodzaju torby, dobrym rozwiązaniem może być cienka linka z kłódką, dzięki której można szybko załatwić kilka spraw.
  • Utrzymanie we właściwym miejscu: Jeśli twoje trasy prowadzą przez trudny teren lub planujesz jeździć po szlakach, warto użyć gumowych pasków, aby utrzymać bagaż na miejscu. Te dodatkowe paski zapewniają bezpieczeństwo i stabilność podczas jazdy po wyboistym terenie, dzięki czemu bagaż pozostanie na swoim miejscu, a Ty będziesz mógł w pełni cieszyć się nowo poznaną swobodą jazdy na rowerze.

Torby rowerowe w sklepie BIKE24

Bicycle bags have become a great alternative to baskets for making it possible for cyclists to transport their belongings with them. There are bicycle bags available for every purpose – from everyday use to sport and races. The right bicycle bag for you depends on your needs, on the one hand, and on the technical requirements of your bike on the other. In any case, our range of bicycle bags is vast so you’ll find something to suit you, regardless of whether you're planning a cycling tour around the world or simply looking for help for your trips to the supermarket.